انتخاب گل گدوت برای نقش «کلئوپاترا» جنجال برانگیز شد

انتخاب گل گدوت برای نقش «کلئوپاترا» جنجال برانگیز شد

به گزارش اسکای نیوز، اعطای نقش «کلئوپاترا» به گل گدوت (Gal Gadot) در خصوص واگذاری نقش غیر سفیدپوست‌ها به هنرپیشه‌های سفیدپوست در رسانه‌های جهان جنجال ساز شد. اعلام انتخاب گل گدوت هنرپیشه اسرائیلی هالیوود به عنوان بازیگر نقش «کلئوپاترا» جرقه «پاکسازی فرهنگی» را زد. حالا مبارزان ضد نژادپرستی به سرعت در حال ابراز نظر و واکنش های خود در رسانه ها و شبکه های اجتماعی به این انتخاب هستند.

فیلم جدید گل گدوت در مورد کلئوپاترا حاکم مصر باستان قبل از شروع فیلمبرداری با اتهامات «پاکسازی فرهنگی» نقش با انتقاداتی روبرو شده است.

این بازیگر زن اسرائیلی در این فیلم زندگی نامه ای ایفای نقش خواهد کرد. پتی جنکینز کارگردان فیلم wonder woman که گل گدوت بخاطر بازی در این فیلم به شهرت و محبوبیت رسید، ساخت فیلم جدید Cleopatra (کلئوپاترا) را نیز برعهده دارد.

به محض انتشار خبر اعطای نقش کلئوپاترا به گل گدوت، شبکه‌های اجتماعی به محل جدال شدید مخالفان و معترضان به این انتخاب تبدیل شد. آنها این اقدام را نوعی پاکسازی فرهنگی یا قومیتی می دانند که در آن هنرپیشگان سفیدپوست، نقش شخصیت‌های رنگین پوست را نیز بازی می‌کنند.

بسیاری از معترضین خواهان بازی این نقش توسط یک غیر سفیدپوست بویژه یک آفریقایی یا عرب هستند.

این مورد جدیدترین جنجال در مورد بحث رو به رشد موسوم به «پاکسازی فرهنگی» است که در آن به گرفتن تمام نقش ها حتی کارکترهای رنگین پوست توسط هنرپیشه های سفیدپوست اعتراض می شود.

جیمز هال نویسنده و مجری سرشناس و کارشناس حوزه آفریقا در توئیترش نوشت:

هالیوود همیشه از زنان هنرپیشه سفیدپوست در نقش ملکه نیل استفاده کرده است. آیا آنها حتی برای یک بار هم که شده نمی توانند یک هنرپیشه آفریقایی برای این نقش پیدا کنند؟

یکی از کاربران در پاسخ به هال در توییتر گفت:

در مورد مشکل بزرگ ملیت کلئوپاترا؛ بله ملکه کلئوپاترا میراث یونانی دارد اما این باعث نمی‌شود که او کمتر از یک مصری باشد، او یکی از معدود ملکه‌هایی است که بر مصر باستان سلطنت کرده که او را به یکی از مهمترین رهبران مصر باستان (تاریخ ما) تبدیل می‌کند.

یکی از کاربران توئیتر می نویسد:

یعنی واقعا حتی یک هنرپیشه مصری وجود ندارد که نقش ملکه مصری را بازی کند؟

به گزارش سایت سرگرمی ددلاین (deadline) آمریکا، گدوت که در رده یکی از پردرآمدترین بازیگران زن در جهان قرار گرفته، ایده این فیلم را ارائه داده است.

کاربری دیگر گفت:

گل گدوت بازیگر خوبی است ولی تعداد قابل توجهی هنرپیشه اهل شمال آفریقا وجود دارد که می توانند این نقش را به بهترین شکل بازی کنند. لطفا دست از سفید کردن تاریخ و گذشته من بردارید.

«کلئوپاترا» از فرمانروایان یونان باستان از خاندان بطلمیوس در سال ۶۹ پیش از میلاد در مصر متولد شد و هنگامی که این کشور تحت فرمانروایی امپراطوری رم باستان بود، پادشاهی نیل را اداره می کرد. این نقش را الیزابت تیلور در سال ۱۹۶۳ در کنار ریچارد برتون در نقش «مارک آنتونی» بازی کرد.

این بازیگر که هنوز پاسخ روشنی به این جنجال و اعتراضات نداده در پاسخ به سوالی در مصاحبه با وندی فر (vanity fair) گفت:

ببینید، بعضی اوقات، سعی می کنید یک کار خوب انجام دهید و این کار خوب از آب در نمی آید. فقط می توانم بگویم که قصد انجام کاری خوب و نابی داشتم اما نشد.

با این وجود بسیاری از حامیان و لابی های سفید و یکدست کردن نقش ها که تحریف تاریخ را به رنگ پوست و نژاد رسانده اند، ادعا می کنند که هنوز هیچ سند یا مرجع تاریخی در مورد نوع ظاهر و رنگ پوست کلئوپاترا و حتی بسیاری از دیگر شخصیت های برجسته و مشهور تاریخی وجود ندارد. البته با توجه به قدرت برتر یهودیان در هالیوود کمترین احتمالی برای تغییر این هنرپیشه اسرائیلی وجود نخواهد داشت و تصمیم های پشت پرده از قبل اتخاذ شده و خللی در آن به وجود نخواهد آمد.