بهره‌برداری  وب سایت‌های دارک نت از بحران کرونا

بهره‌برداری وب سایت‌های دارک نت از بحران کرونا

نویسنده
دیوید مایمون (David Maimon)
استادیار عدالت کیفری و جرم شناسی در دانشگاه ایالتی جرجیا

بازارهای دارک نت که اجناس غیرقانونی نظیر مواد مخدر، پول های تقلبی و مدارک جعلی به فروش می رسانند، معمولا در مواقع بحرانی رونق بیشتری پیدا می کنند و همه گیری کووید ۱۹ نیز از این موارد مستثنا نیست. اقتصاد زیرزمینی آنلاین با بهره برداری از  تقاضای موجود برای کالاهای مرتبط با کووید۱۹، از این بحران سود جسته است.

امروز برخی از پر رونق ترین اقتصادهای زیرزمینی در بازارهای دارک نت وجود دارند. آنها وبسایت های اینترنتی هستند که ظاهری شبیه وبسایت های معمولی تجارت الکترونیکی دارند، اما تنها زمانی در دسترس قرار می گیرند که از مرورگرهای خاص یا کدهای مجاز مشخصی استفاده شود. این فروشندگان اجناس غیرقانونی، گروه های چت و کانال های خاصی را نیز در سرویس های پیام فوری کدگذاری شده نظیر واتساپ، تلگرام یا آی سی کیو راه اندازی کرده اند.

پروژه «تجزیه و تحلیل دارک نت» در «گروه تحقیقاتی امنیت سایبری مبتنی بر شواهد» که اینجا در دانشگاه ایالتی جرجیا تشکیل شده، به طور هفتگی داده های مربوط به ۶۰ بازار دارک نت و فروم زیر زمینی را گردآوری می کند. همکاران من یوبائو وو، رابرت هریسون و من این داده ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده ایم و دریافته ایم که سه نوع عمده از کالاهای پیشنهادی در حوزه درمان کووید۱۹ از اواخر فوریه در بازارهای دارک نت ظاهر شده اند: تجهیزات حفاظتی، داروها و خدماتی که به مردم کمک می کنند تا مرتکب تقلب شوند.

استفاده از این بازارهای دارک نت کاری خطرناک است. اول به این دلیل که وقتی به دنبال تهیه این قبیل محصولات از فروشندگان زیرزمینی باشید، فی نفسه این خطر وجود دارد که به یک قربانی کلاهبرداری یا خرید اجناس تقلبی تبدیل شوید. همچنین خطرات سلامتی و قانونی نیز در این کار وجود دارد. خریداری تجهیزات حفاظتی ناکارآمد مربوط به کووید ۱۹ و دارو درمان های خطرناک از فروشندگان زیرزمینی، می تواند باعث واردآمدن آسیب های فیزیکی به خریداران شود. بعلاوه خرید اطلاعات و خدمات با هدف کلاهبرداری از افراد و دولت ها یک تخلف مجرمانه است که مجازات های قانونی برای آنها در نظر گرفته شده است.

تجهیزات حفاظتی فردی

چندین فروشنده زیرزمینی، تجهیزات حفاظتی فردی نظیر ماسک صورت، روپوش های محافظ، کیت های آزمایش کووید۱۹، تب سنج و ضدعفونی کننده دست را نیز به فهرست محصولات خود برای فروش اضافه کرده اند. کارآمدی این تجهیزات حفاظتی جای سوال دارد. فروشندگان زیر زمینی معمولا منابع محصولاتشان را فاش نمی کنند و فروشندگان هیچ راهی برای قضاوت در مورد منبع محصولات عرضه شده خود را در اختیار خریداران نمی گذارند.

یک مثال از عدم اطمینان نسبت به کارآیی کامل این وسایل از نظر حفاظت لازم، از طریق یکی از کانال های کدگذاری شده ای به دست آمد که ما طی روزهای اول این همه گیری آن را زیر نظر داشتیم. فروشندگان این کانال ماسک هایی را برای فروش عرضه کردند. تقاضا برای ماسک صورت در آن زمان بسیار بالا بود و مردم سراسر جهان تلاش می کردند هر جور که شده برای استفاده شخصی خود این ماسک ها را تهیه کنند.

در حالی که دولت ها و تامین کنندگان در برآوردن تقاضا برای ماسک با مشکل رو به رو بودند، چندین فروشنده در این پلتفرم ها آگهی هایی را ارسال می کردند که در آنها پیشنهاد فروش مقادیر هنگفتی از این ماسک ها را می دادند. یک فروشنده حتی ویدئویی را بارگذاری کرده بود که نشان می داد جعبه های زیادی از این ماسک ها را در انبار موجود دارد.

با توجه به کمبود ماسک در سطح جهانی در آن زمان، تیم تحقیقاتی ما متوجه شد که به سختی می توان فهمید که یک فروشنده در تایلند، چگونه می تواند این همه ماسک را برای فروش عرضه کند. یک احتمال آزار دهنده این است که آنها ماسک های کارکرده را به فروش می رسانند. در واقع مقامات در تایلند عملیاتی را برای شناسایی گروهی آغاز کرد که شستشو، اتوکشی و بسته بندی ماسک های استفاده شده و عرضه آنها به سوی بازارهای زیر زمینی را انجام می دادند.

داروها

 فروشندگان دارک نت همچنین داروها و درمان هایی را از جمله ابزارهای درمانی موثری نظیر داروی رمدیسیور و درمان های موثری چون هیدروکلروکین را به فروش می رسانند. بعلاوه آنها چندین  پادزهر و سرم تایید شده برای درمان کووید۱۹ را نیز می فروشند. برخی از این فروشندگان حتی پیشنهاد فروش دستگاه های هواساز را ارائه می کنند.

استفاده از داروهای مربوط به کووید۱۹ که در پلتفرم های دارک نت به فروش می رسد، می تواند خطرناک باشد. عدم اطمینان نسبت به ماهیت واقعی تولیدکنندگان این داروها و مواد اولیه مورد استفاده در سایر داروها، بیماران را در برابر طیف وسیعی از اثرات جانبی  بالقوه کشنده آسیب پذیر می کند.

کلاهبرداری‌های دولتی

تلاش دولت در کاستن از فشار مالی ناشی از اثرات اقتصادی همه گیری کرونا بر مردم و کسب و کارها، به ایجاد طبقه سومی از محصولات ارائه شده در این بازارها انجامیده است. ما مشاهده کرده ایم عده زیادی از  فروشندگانی که آنها را زیر نظر داشته ایم، در فروش خدمات تقلبی آنلاین نیز فعالند؛ خدماتی که وعده می دهند وضعیت مالی مشتریان را در طول این بحران بهبود می بخشد.

این فروشندگان یا پشتیبانی از مشتریان را  برای ساختن وبسایت هایی را پیشنهاد می دهند که به آنها اجازه می دهد قربانیان را برای فاش کردن اطلاعات شخصی شان اغوا کنند یا صرفا ارائه اطلاعات شخصی به سرقت برده شده را برای فروش عرضه کنند. از این اطلاعات به سرقت برده شده می توان برای ثبت درخواست دریافت مزایای بیکاری یا دریافت وام استفاده کرد. برخی فروشندگان حتی یک گام فراتر می روند و پیشنهاد می کنند که در روند ثبت نام مزایای بیکاری کلاهبردارانه، پشتیبانی لازم را از متقاضیان به عمل خواهند آورد.

کلاهبرداری های مرتبط با کووید۱۹ می تواند پیامدهای بسیار مخربی بر افرادی داشته باشد که هویتشان به سرقت برده می شود و برای ثبت درخواست دریافت مزایای بیکاری یا وام از آنها استفاده می شود، از جمله از دست دادن کمک های دولتی در آینده یا ضربه زدن به امتیاز اعتباری خود. درخواست های متقلبانه برای دریافت کمک هزینه های مرتبط با کووید۱۹  که با استفاده از اطلاعات شخصی به سرقت برده شده ثبت می شوند، همچنین می تواند فشار اضافی بر دولت های فدرال، ایالتی و محلی وارد آورد.

واکاوی داده‌ها

حجم بازارغیرقانونی آنلاین که به اقلام ضروری در ارتباط با کووید۱۹ مربوط می شوند، ناشناخته است. ما قصد داریم داده های کافی را برای انجام یک ارزیابی تجربی از این اقتصاد زیرزمینی گردآوری کنیم.

برای شناخت وسعت بازار زیرزمینی مرتبط با کووید۱۹ چالش های متعددی وجود دارد، از جمله اندازه گیری میزان تقاضا برای این اجناس و خدمات،  میزان دقیق محصولاتی که در پاسخ به این تقاضا عرضه می شود و تاثیر این اقتصاد زیرزمینی بر بازار قانونی مشابه. نامشخص بودن اعتبار گزارش های موجود از سوی مشتریان و فروشندگان دارک نت درباره محصولاتی که خریداری شده و به فروش رسانده شده اند نیز کار ارزیابی را از این بازار زیرزمینی دشوارتر می کند.

رویکرد تحقیقاتی نظام مند ما، امکان غلبه ما بر این مسائل و گردآوری داده ها را فراهم خواهد آورد و می تواند آشکار کند که هنگام وقوع یک بحران سلامتی جهانی، از چه منظری باید به بازارهای زیرزمینی آنلاین پرداخته شود. این اطلاعات به جای خود می تواند در کار تدوین راهبردهایی برای مختل کردن فعالیت این بازارها به مقامات دولتی نیز کمک کند.