ابرخودروی هیدروژنی هایپرین XP-1 معرفی شد

ابرخودروی هیدروژنی هایپرین XP-1 معرفی شد

استارت‌آپ خلاق هایپرین از ابرخودروی هیدروژنی الکتریکی XP-1 رونمایی کرد. بر اساس ادعای این شرکت، محدوده پیمایش ابرخودروی مذکور مطابق با ۱۰۰۰ مایل است. معرفی خودرو XP-1 قسمتی از هدف توسعه فناوری هیدروژنی در صنعت خودروسازی است. ابرخودروی مورد نظر سوخت خود را از هیدروژن تهیه می‌کند و توسط موتورهای الکتریکی قدرتمند پشتیبانی می‌شود.

قدرت رانش این ابرخودرو در هر چهار چرخ وجود دارد و با این که اطلاعات مربوط به پردازش و مشخصات فنی خودرو محدود است اما گفته شده XP-1 صفر تا صد را در ۲٫۲ ثانیه طی می‌کند. طبق گفته‌های مسئولان شرکت هایپرین اتومبیل XP-1 نهایت سرعتی مطابق با ۲۲۱ مایل دارد. ابرخازن‌های قرار گرفته در این خودرو بسیار از باطری‌های لیتیوم یون قدیمی سبک‌تر و کوچک‌تر است. چنین تجهیزاتی به XP-1 اجازه داده تا وزنی مطابق با ۱۰۳۲ کیلوگرم را دارد.

 

بر اساس ادعای هایپرین وزن سبک قطعات این خودرو امکان کنترل بسیار بیشتری را روی XP-1 به خریداران می‌دهد و هرگز داغ نخواهند شد؛ بر خلاف اتومبیل‌های باطری محور که پس از مدتی طی کردن مسیر داغ می‌کنند.

ابرخودروی مورد نظر به لطف ابرخازن‌ها می‌تواند مدتی طولانی دوام آورد و دچار مشکلات این چنینی نشود چرا که قطعات قرار داده شده بر روی این دستگاه مقاومت بسیاری در برابر دمای بالا دارند و می‌توانند در مقابل داغ شدگی ایستادگی کنند. با وجود آن که این خودرو مقدار زیادی انرژی الکتریکی را در خود ذخیره نمی‌کند، اما نسبت شارژ شدن و تخلیه شدن آن به میزان ۱:۱ نشانگر عملکرد بسیار بهتر و مفیدتر نسبت به دیگر اتومبیل‌های الکتریکی است.

باک هیدروژن فیبر کربنی XP-1 می‌تواند تا ۱۰۰۰ مایل سوخت را در خود ذخیره کند و خریدار قادر است باک خود را در عرض کمتر از ۵ دقیقه پر کند. بر اساس اطلاعات منتشر شده، استارت‌آپ هایپرین قصد دارد به تنهایی ایستگاه‌های پمپ هیدروژنی را در مناطق مختلف بسازد تا استفاده از خودروی خود را ترویج دهد.