سری فورد برانکو ۲۰۲۱ رونمایی شد

سری فورد برانکو ۲۰۲۱ رونمایی شد

گروه خودروسازی فورد پس از ۲۴ سال غیبت خانواده جدیدی از شاسی‌بلند‌های آفرود خود، یعنی خانواده برانکو، به صورت رسمی رونمایی کرد. این خانواده شامل سه خودروی جدید است. اولین مدل آن مدل دو درب برانکو و دیگری مدل چهار درب آن است. مدل دیگری که عضوی از این خانواده است، خودرو برانکو اسپرت بوده که مخصوص جاده‌ها طراحی شده است.

شاسی‌بلند برانکو فورد به عنوان رقیبی برای جیپ رانگلر در بازار عرضه شد، اما از سال ۱۹۹۶ به بعد تولید آن‌ها متوقف شد. فورد هنوز هیچ برنامه‌ای را برای صادرات نسخه جدید این خودرو‌ها به کشور انگلستان اعلام نکرده؛ علاوه بر این، فورد اعلام کرد که خانواده برانکو از اواخر سال جاری میلادی در کشور آمریکا عرضه خواهد شد.

جیم فارلی، رئیس شرکت فورد ادعا می‌کند که نسل جدید برانکو با قدرت هم‌اندازه سری F این شرکت و عملکرد یک موستانگ ساخته شده است. این خودرو بر اساس همان فورد رنجر ساخته شده و مدل کلاسیک دو درب برای اولین بار به نسخه چهار درب آن پیوسته است. گفته می‌شود ویژگی‌های ظاهری این مدل با اسکن از اولین نسل از برانکو طراحی شده و این خودرو به گونه‌ای طراحی شده است که ادعا می‌شود ۱۷ درصد تعلیق بیشتر از رقبای خود ارائه می‌دهد. این خودرو روی لاستیک‌هایی با قطر بیش از ۳۵ اینچ قرار گرفته است.

فورد برانکو با موتور ۴.۳ لیتری چهار سیلندر اکوبوست تولید می‌شود که دارای ۲۶۶ اسب بخار قدرت است. مدل دیگر این سری خودرو‌ها یک موتور ۲.۷ لیتری اکوبوست V6 با ۳۰۶ اسب بخار قدرت دارد. برانکو دارای گیربکس دستی هفت سرعته ارائه خواهد شد و دارای یک چرخ‌دنده خزنده است. به صورت استاندارد، مدلی هم وجود خواهد داشت که با گیربکس اتوماتیک ۱۰ سرعته روانه بازار می‌شود.

گفته می‌شود، قیمت آغازین فورد برانکو از ۲۹ هزار و ۹۹۵ دلار آغاز خواهد شد. این قیمت برای مدل دو درب این خانواده گذاشته شده است.

مدل برانکو اسپرت در کنار موتوری جدید برای سفر‌های خارج از جاده طراحی شده است که به گفته شرکت فورد به عنوان شاسی‌بلند کوچک برانکو شناخته می‌شود. این برای اولین بار است که فورد چنین خودرویی را تولید می‌کند که برای سفر‌های خارج از جاده مناسب باشد و ارزش محتوای تولید شده خود را بالا می‌برد. مانند برانکو‌های معمولی، هیچ برنامه‌ای برای عرضه نسخه اسپرت آن در انگلستان ریخته نشده است. خودرو برانکو اسپرت برای استفاده در خارج از جاده‌های شهری ساخته شده است، اما شاسی‌بلندی است که می‌توان از آن در سفر‌های شهری هم استفاده کرد.

فورد برانکو اسپرت هم مانند نسخه معمولی این خانواده با دو مدل موتور اکوبوست عرضه خواهد شد. مدل اول ظرفیت ۱.۵ لیتری با قدرت ۱۷۹ اسب بخار و مدل دوم هم موتوری با ظرفیت ۲ لیتر و قدرت ۲۷۵ اسب بخار دارد. هر دو موتور دارای گیربکس‌های هشت سرعته خواهند بود. این خودروی اسپرت از نظر طراحی داخلی خودرو، تمرکز بیشتری روی راحتی مشتریان خود گذاشته است و هنوز هم کفپوش‌های لاستیکی قابل شستشو و روکش صندلی پارچه‌ای با قابلیت تمیز کردن آسان در این خودرو وجود دارد. علاوه بر این، قابلیت‌های کاربردی زیادی از جمله باز کردن شیشه عقب در هنگام مطلوب بودن شرایط جوی هم یکی از آن‌ها است.