کمپین تحریم تبلیغات در فیسبوک جهانی می‌شود

کمپین تحریم تبلیغات در فیسبوک جهانی می‌شود

سازمان دهندگان کمپین تحریم تبلیغاتی فیسبوک که حمایت گسترده‌ای از سوی شرکت‌های بزرگ آمریکا را به خود جلب کرده اند، اکنون در حال آماده شدن برای نبرد جهانی به منظور افزایش فشار بر این شبکه اجتماعی و از بین بردن اظهارات تبعیض‌آمیز هستند.

جیم استیر، مدیر اجرایی شرکت رسانه‌ای «کامن سنس» روز شنبه در گفت و گویی با رویترز گفت:

کمپین «توقف نفرت برای سود» از شرکت‌های بزرگ اروپا برای پیوستن به این تحریم دعوت خواهد کرد.

از ابتدای فعالیت خود در اوایل این ماه، بیش از ۱۶۰ شرکت از جمله شرکت ورایزن و یونیلِوِر متعهد شده‌اند که تبلیغات خود را در فیسبوک برای ماه ژوئیه متوقف کنند.

به دنبال مرگ جورج فلوید، فرد سیاه پوستی که به دست پلیس آمریکا کشته شد و انتشار برخی اظهارات نژادپرستانه در فیسبوک، سازمان مطبوعات آزاد آمریکا و کامن سنس، به همراه برخی گروه‌های حقوق مدنی این کمپین را علیه این شبکه اجتماعی آغاز کردند.

استیر گفت:

جبهه بعدی فشار جهانی است. این کمپین امیدوار است که بتواند شرکت‌های تنظیم مقررات در اروپا را جسور کند تا موضع سخت‌تری نسبت به فیسبوک اتخادز کنند.

کمیسیون اروپا در ماه ژوئن دستورالعمل‌های جدیدی را برای شرکت‌های فناوری از جمله فیسبوک در ارائه گزارش‌های ماهانه در مورد نحوه برخورد با اطلاعات نادرست در مورد ویروس کرونا اعلام کرد.

این در حالی است که بسیاری از شرکت‌های بزرگ جهان به منظور حمایت از کمپین «توقف نفرت برای سود»، تبلیغات خود را از رسانه‌های اجتماعی فیسبوک که شامل اینستاگرام و واتساپ می‌شود، حذف کرده‌اند.

شرکت‌های معروفی چون کوکاکولا، بن و جری، نورث فیس، پپسی و پاتاگونیا از جمله شرکت‌هایی بودند که به این کمپین پیوستند و از آن حمایت کردند.

مایکروسافت نیز که از ماه گذشته تبلیغات خود در فیسبوک و اینستاگرام را در آمریکا  متوقف کرده بود، اکنون منع تبلیغات را به سراسر جهان گسترش داده است.

کریس کاپوسلا مدیر ارشد بخش بازاریابی مایکروسافت در پستی در این باره نوشت:

با توجه به نگرانی هایی که در ماه می برایمان به وجود آمد، بودجه های تبلیغات رسانه ای در فیسبوک و اینستاگرام در آمریکا را تعلیق کردیم. اکنون کل بودجه تبلیغاتی در این پلتفرم در سراسر جهان تعلیق شده است.

البته کاپوسلا اعلام کرده بود مایکروسافت با فیسبوک و اینستاگرام در تماس بوده تا اقداماتی برای از سرگیری تبلیغات در این شبکه های اجتماعی انجام شود.

او در بخش دیگری از پست خود نوشت:

زمانبندی از سرگیری تبلیغات رسانه ای به اقدامات مثبتی که فیسبوک انجام می دهد، وابسته است، اما من پیش بینی می کنم این روند تا ماه آگوست ادامه یابد.

مرگ جرج فلوید به‌دست پلیس آمریکا که ماه گذشته میلادی صورت گرفت منجر به اعتراضات گسترده در سراسر جهان و آمریکا شده است.