آمازون و مایکروسافت فناوری تشخیص چهره را به پلیس نمی‌فروشند

آمازون و مایکروسافت فناوری تشخیص چهره را به پلیس نمی‌فروشند

به گزارش رویترز، شرکت مایکروسافت اعلام کرده تا قبل از تصویب شدن قوانین فدرال درباه فناوری تشخیص چهره، نرم افزار مربوط به این فناوری را به نیروی پلیس نمی فروشد.

مایکروسافت در بیانیه ای اعلام کرد مشغول کار روی اصول و قوانین مربوط به استفاده از نرم افزار است.

در بیانیه این شرکت آمده است:

ما فناوری تشخیص چهره‌مان را به پلیس نمی فروشیم و تا زمانی که قوانین ملی قدرتمندی با توجه به حقوق شهروندی تصویب نشده باشد، ما این فناوری را به پلیس نمی فروشیم

شرکت آمازون نیز چندی پیش اعلام کرده بود به مدت یک سال به پلیس اجازه نمی‌دهد از فناوری تشخیص چهره این شرکت استفاده کند. این درحالی است که آمازون مدت‌ها در برابر همکاری خود با نیروی پلیس دفاع می‌کرد.

البته این آمازون هنوز دلیل این تصمیم را اعلام نکرده است. همچنین مشخص نیست ممنوعیت استفاده پلیس از این نرم افزار شامل سازمان‌های دولتی نیز می‌شود یا خیر.

این تصمیم در حالی گرفته می‌شود که کارزار ۲ ساله میان آمازون و فعالان آزادی‌های مدنی به نقطه اوج خود رسیده است. این فعالان مدنی درباره دقت کم نرم افزار ابراز نگرانی کرده اند که به دستگیری ناعادلانه افراد منجر می‌شود.

البته تاکنون چند شهر در آمریکا استفاده از فناوری تشخیص چهره توسط پلیس را ممنوع کرده اند.

مرگ جورج فلوید، سیاهپوستی که به دلیل اعمال خشونت پلیس درگذشته، نگرانی‌ها درباره استفاده ناعادلانه از فناوری تشخیص چهره برای شناسایی تظاهرکنندگان را افزایش داده است.

منتقدان به این نکته اشاره کرده اند که طبق تحقیقات پیشین فناوری تشخیص چهره آمازون به نام Rekognition برای شناسایی جنسیت افرادی با رنگ پوست تیره با مشکل روبرو می‌شود.